Perypetie

W dniu 5 czerwca2023r.  podczas Gali Finałowej, która odbyła się w kinie Amok, zostały wręczone nagrody w ramach Przeglądu Inscenizacji Teatralnych „Perypetie 2023”
 
Jury pod przewodnictwem Leszka Stysia wyróżniło następujące zespoły
 
Kategoria klas 1-4
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 5 w ZSP 3 „Lampa Alladyna” – uczniów przygotowała pani Ewelina Grochowska
II miejsce Szkoła Podstawowa nr 10 w ZSP 7 „Bajka o dobrym smoku” – uczniów przygotowały panie Joanna Luzar i Ewa Bednarz
III miejsce ex aequo
ZSP4 „Kopciuszek” – uczniów przygotowała pani Anna Syrica
„Zakopane” Szkoła podstawowa nr 23 w ZSP 16 – uczniów przygotowała pani Marta Wołongiewicz
 
Kategoria klas 5-8
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 36 w ZSP 6
„Świniopas” – uczniów przygotowały panie Katarzyna Walczak i Danuta Paluch
II miejsce Szkoła Podstawowa nr 18
„Dzieci w sieci” – uczniów przygotowała pani Joanna Czekańska
III miejsce Szkoła Podstawowa nr 23 w ZSP 16 – uczniów przygotowała pani Małgorzata Leszczyńska
 
Przegląd odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice pana Adama Neumanna, a nagrody wyróżnionym zespołom wręczyła pani Ewa Weber – Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice. Swoją obecnością zaszczyciła nas również pani Krystyna Sowa wiceprzewodnicząca Rady Miasta.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejne edycje konkursu.
 
Fot: Michał Buksa
 
 

 
W dniu dzisiejszym, 30 maja 2023, odbyły się w sali gimnastycznej naszej szkoły, która na jeden dzień zamieniła się w salę teatralną, przesłuchania szkolnych zespołów teatralnych w ramach „Perypetii 2023”.

Na scenie zaprezentowało się dziesięć zespołów. Po raz pierwszy w historii naszego konkursu prezentacjom konkursowym towarzyszył występ dodatkowy – uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego wystawili dla uczestników przeglądu spektakl na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

Najlepsze zespoły otrzymają wyjątkową statuetkę „Pajaca”, przygotowaną specjalnie na tę okazję przez mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Sośnicy.

Uroczysta Gala Finałowa odbędzie się 5 czerwca 2023 o godzinie 16:00 w Kinie Amok.

Wstęp na to wydarzenie jest wolny!

Serdecznie zapraszamy!


Miejski Przegląd Teatrów Szkolnych

Finał 5 czerwca 2023r.

Regulamin Perypetie 2023

 


Przegląd Szkolnych Inscenizacji Teatralnych „Perypetie 2022” Improwizacje

15 grudnia 2022 odbył się czwarty Przegląd Szkolnych Inscenizacji Teatralnych „Perypetie 2022”.

Pierwszy Przegląd Szkolnych Inscenizacji Teatralnych „Perypetie” miał miejsce w roku 2018, kolejny, w 2019. W roku 2020, konkurs został wstrzymany ze względu na trudną sytuację pandemiczną. Zorganizowaliśmy edycję obejmującą lata 2020-2021, która odbyła się w formie online.

W tym roku, po dwóch latach przerwy, wróciliśmy do konkursu w formie stacjonarnej. Postanowiliśmy, że dzięki tegorocznym „Perypetiom” przybliżymy uczniom teatr, grę aktorską, grę ciałem. Potyczki teatralne poprzedziły warsztaty dla nauczycieli, prowadzone przez Joannę Koćwin – instruktora teatralnego, nauczyciela ZSP 16, które odbyły się 24 października w Szkole Podstawowej nr 23 im. Tadeusza Różewicza.

Tegoroczne „Perypetie” po raz pierwszy przybrały formę improwizacji. Grupy, które przybyły na konkurs, na początku wzięły udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Ireneusza Krosnego – znanego mima i aktora oraz panią Joannę Koćwin. Po warsztatach przyszła kolej na improwizacje. Zadaniem młodych aktorów było przygotowanie wybranego przez nich tekstu w formie krótkiej etiudy teatralnej. Uczestnicy mieli na wymyślenie improwizacji ok. 60 minut. Następnie każda z 12 grup zaprezentowała efekty swoich działań aktorskich. W klasach 1-4 prym wiódł wiersz Juliana Tuwima „Okulary”, który w jednej z wersji został przedstawiony po śląsku. Ponadto pojawił się między innymi „Spóźniony słowik” oraz „Pan słowik” Mariana Załuckiego, nie zabrakło „Pawła i Gawła”, „Stefka Burczymuchy”, „Lenia”, „Małpy w kąpieli” a nawet „Dziadów cz. II” i „Kartoteki” Różewicza. Wybory uczniów były bardzo różne, ale każdy z nich był wyjątkowy, bo opierając się na własnej wrażliwości, kreatywności i umiejętności musieli zrealizować teatralne zadanie.

Jury, któremu przewodniczył Ireneusz Krosny, przyznało miejsca trzy miejsca w kategorii klas 1-4 oraz 5-8.

Wyniki konkursu – kategoria klas 1-4

I miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3

II miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 15

III miejsce Szkoła Podstawowa nr 14

Wyniki konkursu – kategoria klas 5-8

I miejsce Szkoła Podstawowa nr 41 (ZSP15)

II miejsce Szkoła Podstawowa nr 23 (ZSP 16)

III miejsce Szkoła Podstawowa nr 9

Rozdaniu nagród towarzyszyły wielkie emocje i łzy wzruszenia. Następnie Ireneusz Krosny rozdawał autografy uczestnikom wydarzenia. Był czas na robienie zdjęć z aktorem i rozmowę.

Jak zwykle w naszym konkursie nie ma przegranych – wprawdzie wyłoniono zwycięzców, ale każda grupa, która wzięła udział w „Perypetiach” weźmie udział w specjalnie dla niej przygotowanych warsztatach teatralnych.

Tegoroczne „Perypetie” już za nami, jednak już dzisiaj gorąco zapraszamy wszystkich miłośników gry aktorskiej wiosenne na zmagania teatralne, podczas których będzie trzeba zaprezentować przygotowane przedstawienie.

 


Zapraszamy na improwizacje teatralne w ramach przeglądu „PERYPETIE 2022” uczniów szkół podstawowych, którzy kochają teatr, są kreatywni i nie boją się wyzwań.

W ramach konkursu odbędzie się spotkanie ze znanym mimem  – Ireneuszem Krosnym.

Z każdej szkoły mogą zgłosić się dwie grupy:

Jedna w kategorii klas 1-4

Jedna w kategorii klas 5-8

Grupy powinny liczyć maksymalnie 7 osób.

Zgłoszenia przyjmujemy do 6 grudnia 2022.

 

Do pobrania – regulamin, karta zgłoszenia, zgody, RODO.


Warsztaty z Pedagogiki Teatru rozwijające umiejętności w zakresie edukacji teatralnej
organizowany przez Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 16 w Gliwicach.

Prowadzący: Joanna Koćwin, Jakub Turkiewicz

KIEDY?
24 października 2022, godzina 17:00 Szkoła Podstawowa nr 23 im. Tadeusza Różewicza ul. Sikornik 1, Gliwice

DLA KOGO?

 

zajęcia skierowane są do nauczycieli przedmiotów artystycznych, animatorów kultury oraz tych pedagogów, którzy w swojej działalności zawodowej tworzą i realizują autorskie programy edukacyjne i animacyjne, tworząc szkolne koła teatralne lub amatorskie dziecięco – młodzieżowe teatry.

CEL
dostarczenie uczestnikom wiedzy teoretycznej z obszaru pedagogiki teatru oraz wyposażenie ich w szereg praktycznych umiejętności możliwych do wykorzystania w codziennej pracy,

TEMATYKA

REŻYSERIA W TEATRZE AMATORSKIM
Metody przygotowania przedstawienia oraz przybliżające różne role i zadania reżysera – nauczyciela – instruktora. Etapy pracy nad scenariuszem. Poznanie reżyserii wychodzącej od analizy tekstu, inspirowanej teatrem formy, teatrem plastycznym, a przede wszystkim polegającej na współtworzeniu przedstawienia wraz z grupą. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytania, jak
uwzględniać potrzeby i zainteresowania dzieci podczas pracy nad przedstawieniem oraz poszukamy sposobów, by zajęcia teatralne były dla uczestników przygodą i zabawą. Zastanowimy się również, w jaki sposób zadania teatralne można wykorzystywać na lekcjach w szkole.

JAK PRAWIDŁOWO EMITOWAĆ GŁOS W TEATRZE SŁOWA
Propozycje ćwiczeń doskonalących dykcję, emisję oraz intonację głosu warsztat praktyczny uwzględniający teatralizację piosenek .

IMPROWIZACJA
Technika improwizacji staje się coraz bardziej popularna nie tylko jako jedna z metod pracy nad rolą, ale również jako alternatywna metoda komunikacyjna, umożliwiająca rozwój wyobraźni, empatii, czy doskonalenie umiejętności interpersonalnych. Pozwala zyskać większą pewność siebie. Warsztat wyposaża uczestników w podstawowe umiejętności pracy metodą impro.

SCENOGRAFIA TEATRALNA
Jak z prostych elementów stworzyć oprawę plastyczną spektaklu? Z jakich metod i materiałów korzystać? Warsztat pokaże, jak w uczniach/członkach grup teatralnych rozwijać umiejętność rozumienie metafor i w jaki sposób fantazyjne pomysły przekładać na efektowne plastyczne wizje.

PONADTO
Prosimy o zabranie ze sobą wygodnego ubrania i sportowego obuwia.

ZAPISY
Zgłoszenie udziału: sekretariat@zsp16.gliwice.eu, do 14 października 2022
Uwaga!!! Liczba miejsc ograniczona.


Szanowni Państwo,

dziękujemy za nadesłane etiudy teatralne w ramach Przeglądu Szkolnych Inscenizacji Teatralnych „Perypetie 2020-2021”. Szczególnie doceniamy zaangażowanie nauczycieli i bardzo serdecznie za nie jeszcze raz dziękujemy. Tegoroczna edycja obejmowała lata 2020 i 2021. Na przegląd zgłosiło się 5 szkół, które zaprezentowały 7 przedstawień. Jury w składzie pani Joanna Koćwin oraz pan Leszek Styś podjęło decyzję o wyróżnieniu w konkursie następujących grup teatralnych:
 

I miejsce – ZSO 14 „Różewicz – Słowa” (za ciekawą kompozycję i formę)

I miejsce ex aequo – ZSP 4 Michał Mróz „Zemsta” (fragment) (za kreację oraz autentyzm w załączonych scenach wyciętych)

II miejsce – ZSO 14 „ Różewicz – List do ludożerców” (za nowatorskie rozwiązania)

III miejsce – ZSP3 „Przedstawienie o zabawkach”

Wyróżnienie otrzymała Julia Połjanowska – ZSP nr 4 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!
Jednocześnie informujemy, że wszystkie zespoły biorące udział w tej edycji zostały nagrodzone.
Nagrody – zaproszenia na warsztaty teatralne oraz na spektakle Teatru Miejskiego – przekażemy do sekretariatów szkół jeszcze przed feriami zimowymi.
 
Już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję „Perypetii”, która odbędzie się w bieżącym roku. Liczymy na to, że tym razem będzie ona miała formę stacjonarną i odbędzie się bez perypetii 🙂
 
Organizatorzy